Projektowanie fasady ze szkła a kryterium energooszczędności
- Szczegóły
Fasady wykonane ze szkła to symbol nowoczesnej i wielkomiejskiej architektury. Często są one stosowane w różnego rodzaju prestiżowych budynkach użyteczności publicznej. Szklane elewacje budynków to połączenie prostoty, lekkości, a przy tym elegancji, charakteryzujących nowoczesne projekty architektoniczne. O popularności i częstym wykorzystaniu takich fasad przesądzają nie tylko względy estetyczne. Fasady ze szkła z wielu powodów są rozwiązaniem architektonicznym niezwykle funkcjonalnym.
Szkło jako materiał budowlany ma bardzo korzystne parametry ważne w budownictwie, a nowoczesne technologie jego produkcji pozwalają wydatnie je poprawić. Przede wszystkim do konstrukcji fasad szklanych wykorzystuje się szkło hartowane, wzmocnione. Natomiast elementy aluminiowe stosowane w konstrukcjach pozwalają zwiększyć wytrzymałość, zapewniając zarazem ich lekkość. Projektuje się fasady szklane słupowo-ryglowe oraz fasady szklane mocowane punktowo.
Parametry szkła a kryterium energooszczędności
Wykonane ze szkła elewacje budynków są odporne na działanie czynników zewnętrznych takich jak: deszcz, wiatr, śnieg i zmiany temperatury. Gwarantują one dużą przepuszczalność promieniowania słonecznego, tym samym swobodny dostęp naturalnego światła do wnętrz, a także kumulowanie energii cieplnej. Z powodzeniem można je stosować w różnych warunkach klimatycznych.
Kluczowe znaczenie ma wysoka termoizolacyjność szkła. Technologie produkcji oraz metody konstrukcji znajdujące zastosowanie w projektowaniu fasad poprawiają ten parametr materiału i umożliwiają osiągnięcie odpowiedniego poziomu energooszczędności budynków. Dzięki tej własności szklanych elewacji możliwe jest utrzymanie właściwej temperatury w pomieszczeniach tak latem, jak i zimą.
Kryterium energooszczędności jest podstawowym wyznacznikiem w projektowaniu tego rodzaju fasad. Mając na uwadze to kryterium, projektuje się fasady szklane wentylowane oraz podwójne. Materiał, jakim jest szkło, pozwala na wznoszenie funkcjonalnych budynków spełniających w wysokim stopniu standardy energooszczędności sformułowane w aktualnych przepisach prawa europejskiego i polskiego.